R.W.A. UNDER 15 BOYS' CHAMPIONSHIP

2miles/3k

Date and Venue Individual Winner Team Winner
1972 Birmingham  G.Morris (Steyning) 15:06  Bromsgrove & Redditch 
1973 Sheffield  W.Bolton (Blackburn) 15:24 Sheffield 
1974 Chelmsford  C.Pope (Steyning) 15:39  Steyning
1975 Coventry  I.McCombie (North Shields) 15:48  Woodford Green 
Distance changd to 3k    
1976 Sheffield S.Marshall (Cambridge) 14:14  Leicester 
1977 London  M.Nicholls (Newham) 14:22  Havering 
1978 Coventry I.Lewis (Holloway) 14:56  Dawlish & South Devon 
1979 South Croydon A.Drake (Greyfriars) 14:16  Greyfriars 
1980 Coventry D.Hucks (Cambridge) 14:16 Steyning
1981 Southend  N.Kavanagh (Roath Labour) 13:58 Steyning
1982 Sleaford G.Ringshaw (Steyning) 14:04 Steyning 
1983 Birmingham  H.Lippett (Bromsgrove & Redditch) 15:24  Bromsgrove & Redditch
1984 Steyning  P.Whitehouse (Coventry) 14:00   Roath Labour
1985 Morecambe  J.Vincent (Leicester) 12:27 Short Course  Leicester 
1986 Brimingham  M.Young (Boundary) 14:17 Steyning
1987 Swindon  S.White (Sheffield) 14:36 Bromsgrove & Redditch
1988 Sheffield  J.Deakin (Coventry) 14:05 Coventry
1989 Worcester  P.King (Brighton) 13:48 Coventry
1990 Aldershot  J.Nunn (Steyning) 14:02 Coventry
1991 Holmewood R.Meacham (Steyning) 14:26 Leicester
1992 Birmingham  R.Meacham (Steyning) 15:05 Wolverhampton & Bilston 
1993 Horsham  M.Hales (Steyning) 14:21 Steyning 
1994 Holmewood  M.Hales (Steyning) 14:28 Leicester 
1995 Sutton Coldfield  J.Murphy (Leicester) 14:11 Leicester 
1996 Folkestone  N.Adams (Sheffield) 15:01 Colchester 
1997 Sheffield  Lloyd Finch (Leicester) 14:08 Leicester 
1998 Sheffield  Lloyd Finch (Leicester) 12:58 ­–
1999 Hickstead  J.Davis (Portsmouth) 14:19 – 
2000 Dartford  L.Davis (Portsmouth) 14:53 – 
2001 Birmingham  L.Davis (Porstmouth) 15:07 Steyning 
2002 Sheffield  N.Ball (Steyning) 14:42 Steyning
2003 Leamington Spa  L.Hayden (Nuneaton) 14:23 Nuneaton
2004 Leamington Spa  C. Taylor (Manx) 15:26 Coventry
2005 Leamington Spa  M. O'Kane (Coventry) 15:08 Coventry
2006 Sheffield  C.Ball (Steyning) 15:54 Tonbridge
2007 Sheffield
C.Ball (Steyning) 15:56
Sheffield
2008 London (Victoria Park)
H.Hall (Aldershot) 15:02

2009 London (Victoria Park)
J.Green (Manx) 16:50

2010 London (Victoria Park)
A.Eaton (Manx) 16:27
Manx
2011 Redbridge
C.Curbishley (Medway) 14:50

2012 Redbridge
M.Redfern (Nuneaton) 15:12

2013 Coventry
J.Leversidge (City of Sheffield) 16:36
Ramsey G.S.

RETURN TO CHAMPIONS


 About the R.W.A. - About this Site - Archives & Records - Books - Clubs - F.A.Qs - Fixtures - Guide - Lighter Side - Links - More Info - News - Officers -
Outside Contacts - Quick Index - Race Walking Record - Topical Links - Venues