R.W.A. JUNIOR MEN'S CHAMPIONSHIP

5miles/10k

 

Date and Venue Individual Winner Team Winner
1951 Cheltenham N.Read (Steyning) 38:32 Sheffield
1952 Battersea Park, London B.Shepherd (Walton) 38:49 Metropolitan
1953 Luton C.Young (Essex Beagles) 39:49 Metropolitan
1954 Alperton G.Howell (Highgate) 38:46 Metropolitan
1955 Birmingham G.Howell (Highgate)38:19 Highgate
1956 Battersea Park, London J.Edgington (Coventry) 39:17 Trowbridge
1957 Regents Park, London F.Winter (Sheffield) 39:19 Trowbridge
1958 Luton T.Clark (Belgrave) 38:38 Belgrave
1959 Wembley C.Manning (Highgate) 39:59 Steyning
1960 Mitcham R.Wallwork (Lancashire) 39:02 Steyning
1961 Enfield  J.Paddick (Yorkshire) 38:03 Metropolitan
1962 Battersea Park, London J.Paddick (Yorkshire) 37:22 Metropolitan
1963 Battersea Park, London  P.Selby (Surrey) 38:00 Metropolitan
1964 Leicester M.Tolley (Sheffield) 37:53 Highgate
1965 Battersea Park, London D.Watts (Metropolitan) 38:13 Leicester
1966 Leicester  B.Hughes (Royal Sutton Coldfield) 37:10 Boundary
1967 Leicester  G.Toone (Leicester) 36:56 Leicester
1968 Little Hulton  R.Mills (Ilford) 37:14 Ilford
1969 Bromsgrove B.Adams (Leicester) 37:22 Leicester
1970 Steyning O.Flynn (Basildon) 37:05 Lancashire
1971 Wombourne S.Gower (Essex Beagles) 36:11 Lancashire
1972 Birmingham  J.Lord (Highgate) 37:45 Steyning
1973 Sheffield  J.Lord (Highgate) 37:39 Sheffield
1974 Chelmsford  J.Lord (Highgate) 37:13 Sheffield 
1975 Coventry  D.Cotton (Holloway Polytechnic) 36:38 Sheffield 
Distance changd to 10k    
1976 Sheffield G.Seatter (Belgrave) 44:59 Belgrave
1977 London  C.Harvey (Lancashire) 45:50 Brighton & Hove
1978 Coventry M.Miley (Harborne) 46:42 Belgrave 
1979 South Croydon G.Vale (Surrey) 44:30 Harborne 
1980 Coventry R.Dorman (Belgrave) 43:18 Belgrave 
1981 Southend  P.Vesty (Leicester) 43:19 Leicester 
1982 Sleaford P.Vesty (Leicester) 43:59 Coventry 
1983 Birmingham  M.Rush (Cockermouth) 45:15 Coventry
1984 Steyning  T.Berrett (Tonbridge) 44:31 Coventry
1985 Morecambe  D.Stone (Steyning) 44:25 Short Course  Steyning
1986 Brimingham  D.Stone (Steyning) 43:56 Steyning
1987 Swindon  G.Brown (Steyning) 45:33 Splott
1988 Sheffield  G.Holloway (Splott) 46:25 Splott
1989 Worcester  K.Butler (Trowbridge) 48:01 Sheffield
1990 Aldershot  G.Jackson (Coventry) 47:55 Coventry
1991 Holmewood K.Butler (Trowbridge) 46:11 Leicester 
1992 Birmingham  P.King (Brighton) 46:09 Leicester 
1993 Horsham  P.King (Brighton) 43:23 ­ 
1994 Holmewood  S.Davis (Ilford) 46:55 ­ 
1995 Sutton Coldfield  S.Hollier (Wolverhampton) 46:52 ­ 
1996 Folkestone  S.Monk (Loughton) 46:26 ­ 
1997 Sheffield  S.Taylor (Leicester) 48:01 ­ 
1998 Sheffield  M.Kemp (Leicester) 43:53 ­ 
1999 Hickstead  N.Adams (Leicester) 51:34 ­
2000 Dartford  Dominic King (Colchester) 45:52 ­ 
2001 Birmingham  Lloyd Finch (Leicester) 45:30 ­ 
2002 Sheffield  Dominic King (Colchester) 42:21 Colchester
2003 Leamington Spa  Luke Finch (Leicester) 46:09
2004 Leamington Spa  Luke Finch (Leicester) 46:02
2005 Leamington Spa  N.Ball (Steyning) 44:05
2006 Sheffield N.Ball (Steyning) 44:47 Nuneaton
2007 Coventry
B.Wears (Redcar) 50:39

2008 Earls Colne
B.Wears (Redcar) 45:23

2009 Shrewsbury
M.O'Kane (Coventry) 47:46
Tonbridge
2010 London (Victoria Park)
M.O'Kane (Coventry) 48:11

2011 Redbridge
J.Higgins (Leeds) 48:07

2012 Redbridge
A.Cowin (Manx) 55:05

2013 Coventry
J.Higgins (Leeds) 43:36
Manx

RETURN TO CHAMPIONS

About the R.W.A. About this Site Archives & Records Books F.A.Qs Fixtures
Guide Lighter Side Links More Info Officers Outside Contacts
Quick Index Race Walking Record Topical Links Venues Services
Home